Een 6063-T5-staaf die bij ongeveer 480 graden Celsius wordt geëxtrudeerd en in stilstaande lucht wordt gekoeld, bereikt een vloeigrens van bijna 145 MPa terwijl hij slechts 2,70 g/cm3 weegt, ongeveer een derde van de dichtheid van staal. Deze twee cijfers verklaren de meeste beslissingen bij industriële frameprojecten die betrekking hebben op machinebases, bewaking, werkstations en transportbandconstructies. De eigenschappen van aluminiumlegeringen staan echter nooit in één getal op een gegevensblad. Het is een combinatie van compromissen tussen sterkte, gewicht, corrosieweerstand, geleidbaarheid en maakbaarheid, en de verkeerde balans komt snel naar voren in de vorm van een frame dat doorbuigt onder belasting of een oppervlak dat vlekt in een natte werkplaats. Bij Shanghai Huishuo Aluminium Industry Technology Co., Ltd. beginnen de gesprekken over profielselectie vanuit deze eigenschappen, omdat de legering en de temperatuur die in de matrijsfase worden gekozen, alles bepalen wat volgt: opties voor wanddikte, belastingsklasse, afwerkingskwaliteit en uiteindelijke kosten. Deze gids zet de eigenschappen uiteen die er toe doen, vergelijkt de gangbare legeringsfamilies met echte cijfers en zet deze cijfers om in een praktische bestelchecklist.
Eigenschappen van aluminiumlegeringen zijn de meetbare kenmerken van een bepaalde legering, waaronder dichtheid, sterkte, corrosieweerstand, geleidbaarheid en verwerkbaarheid, die bepalen of deze een specifieke toepassing zal overleven.
Zuiver aluminium is zacht en ductiel, ideaal voor folie- en geleiderkabels, maar vrijwel nutteloos voor een dragend frame. Legering verandert dat. Gecontroleerde toevoegingen van magnesium, silicium, koper, mangaan of zink, gecombineerd met de juiste bewerking en warmtebehandeling, verhogen de uiteindelijke treksterkte van ongeveer 90 MPa in commerciële zuiverheid 1100 tot ongeveer 570 MPa in 7075-T6, terwijl de dichtheid over vrijwel het hele bereik dicht bij 2,70 g/cm3 blijft.
Voor industriële T-sleufframes komt de praktische beslissing neer op 6063 voor standaardprofielen en 6061 als er sprake is van hogere belastingen of zware CNC-bewerkingen.
De viercijferige aanduiding geeft het belangrijkste legeringselement aan: 1xxx is commerciële zuiverheid, 2xxx koper, 3xxx mangaan, 5xxx magnesium, 6xxx magnesium plus silicium en 7xxx zink. Elke familie ruilt extrudeerbaarheid op een voorspelbare manier in tegen sterkte, en de onderstaande tabel verzamelt typische waarden bij kamertemperatuur.
| Legering en humeur | Belangrijkste legeringselementen | Treksterkte | Opbrengststerkte | Dichtheid | Typisch gebruik |
| 1100-O | 99,0 procent Al minimaal | 90 tot 130 MPa | 35 MPa | 2,71 g/cm3 | Folie-, chemische en voedselapparatuur |
| 5052-H32 | 2,5 procent mg | 230 MPa | 195 MPa | 2,68 g/cm3 | Plaatwerk-, scheeps- en transportonderdelen |
| 6063-T5 | Mg 0,45 tot 0,9, Si 0,2 tot 0,6 | 185 MPa | 145 MPa | 2,70 g/cm3 | T-gleufprofielen, architecturale omlijsting |
| 6061-T6 | Mg 0,8 tot 1,2, Si 0,4 tot 0,8 | 310 MPa | 270 MPa | 2,70 g/cm3 | Structurele onderdelen, CNC-gefreesde componenten |
| 7075-T6 | Zn 5,1 tot 6,1, Mg 2,1 tot 2,9, Cu 1,2 tot 2,0 | 570 MPa | 500 MPa | 2,81 g/cm3 | Luchtvaart- en hoogspanningsgereedschappen |
Wanneer een project zich tussen deze twee werkpaarden uit de 6-serie bevindt, zijn de doorslaggevende factoren de reactie op de pers en het bewerkingsvolume. We vergelijken ze in detail in onze 6061 versus 6063 technische selectiegids .
De 6xxx-familie domineert de industriële extrusie omdat magnesium en silicium Mg2Si-precipitaten vormen die reageren op warmtebehandeling, waardoor de legering echte sterkte krijgt en tegelijkertijd zacht genoeg blijft om door complexe matrijzen te dringen bij 450 tot 500 graden Celsius.
Het metaal laat de matrijs zacht, en wat er de komende uren gebeurt, bepaalt de uiteindelijke eigenschappen van de aluminiumlegering. Bij de T5-temperatuur wordt het profiel op de pers gekoeld met geforceerde lucht en vervolgens verouderd, waardoor de vervorming laag blijft over lange, slanke framedelen. In de T6-temperatuur wordt het profiel met water geblust en kunstmatig verouderd op ongeveer 180 graden Celsius, wat de sterkte verhoogt maar ook meer restspanning vasthoudt, een echte overweging bij dunne wanden.
Daarom is het standaardassortiment van industriële aluminium extrusieprofielen van een gespecialiseerde fabriek is bijna volledig gebouwd op 6063, waarbij 6061 gereserveerd is voor zware structurele onderdelen en CNC-gefreesde platen.
Zodra de legering en de temperatuur vastliggen, worden de wanddikte en de seriegrootte de praktische hefbomen voor het afstemmen van de belastbaarheid, stijfheid en kosten.
Twee 4040-profielen met identieke buitenafmetingen kunnen meer dan 60 procent verschillen in wanddikte, van een economische wand van 2,0 mm tot een wand met hoge sterkte van 3,2 mm. De doorbuiging wordt bepaald door het traagheidsmoment van de dwarsdoorsnede, zodat de dikkere wand merkbaar langer uitgelijnd blijft onder dezelfde belasting.
HS-8-4040F Economisch 4040 T-sleuf aluminium profiel met 2,0 mm wand Met een doorsnede van 40 x 40 mm, een wand van 2,0 mm en een gleuf van 8,2 mm is dit voordelige profiel geschikt voor kostengevoelige constructies. Het contrasteert met de 4040-varianten met dikkere wanden die verderop worden besproken, en biedt een budgetvriendelijke optie voor lichte frames. Bekijk Product →
HS-8-4040D Hoogwaardig 4040-profiel met 3,2 mm verdikte wand Dit 4040-profiel met een wanddikte van 3,2 mm weegt 1,88 kg/m en is bestand tegen doorbuiging onder zware belastingen, wat direct het hierboven beschreven voordeel van de dikkere wand illustreert. Het ontwerp zonder gaten maakt flexibel boren mogelijk voor op maat gemaakte heavy-duty frames. Bekijk Product → De sleufbreedte is ook van belang: een 10,2 mm brede sleuf draagt zwaardere T-moeren en bouten dan een 6 mm sleuf. Daarom verankeren de profielen uit de 45- en 50-serie de meeste constructies met grote overspanningen en extra zware constructies. Aan de andere kant van de schaal geven laboratoria en lichte behuizingen voorrang aan gewicht en schone hantering boven ruwe capaciteit, en dat is waar dunwandige 3030-varianten hun plaats verdienen.
HS-8-3030QL Lichtgewicht 3030 T-slotprofiel voor laboratoriumstructuren Met een gewicht van slechts 0,58 kg/m en een wand van 1,4 mm past dit profiel van 30 x 30 mm in de nabijgelegen lichte laboratorium- en behuizingstoepassingen, waar gewichtsbesparing en schone hantering belangrijker zijn dan het maximale draagvermogen. Bekijk Product → De kopeigenschappen zijn een lage dichtheid van ongeveer 2,70 g/cm3, een treksterkte tussen grofweg 90 en 570 MPa, afhankelijk van de serie en de temperatuur, een sterke corrosieweerstand door de zelfherstellende oxidefilm, een hoge thermische en elektrische geleidbaarheid, en een uitstekende extrudeerbaarheid en bewerkbaarheid.
6063 in T5- of T6-temperatie is de standaard in de industrie omdat het netjes in dunne, precieze sleuven wordt geëxtrudeerd en gelijkmatig wordt geanodiseerd. 6061-T6 is de betere keuze voor frames en onderdelen met hoge belasting die aanzienlijke CNC-bewerkingen vereisen.
Beide beginnen als dezelfde extrusie. T5 wordt luchtgekoeld op de pers en verouderd, waarbij een treksterkte van ongeveer 185 MPa wordt bereikt, terwijl T6 met water wordt geblust en kunstmatig verouderd, tot ongeveer 240 MPa. De wisselwerking is een iets hoger vervormingsrisico bij T6 op dunne secties.
Nee. Bij anodiseren wordt het oppervlak omgezet in een oxidelaag van 5 tot 25 micrometer die de corrosieweerstand en de oppervlaktehardheid verbetert, maar de bulksterkte van het profiel niet verandert.